Aktualności
Jeden dzień w Pradze
Wycieczki zorganizowane
Wycieczki indywidualne
Foto przewodnik
 
 
Przewodnik po Pradze
jak dojechać do pragi samolotem autobusem pociągiem z przesiadkami wycieczki zorganizowane trasy z przewodnikiem wycieczki indywidualnie co zwiedzić w pradze hradczany mala strana most karola stare miasto nowe miasto josefov wyszehrad muzea w pradze muzeum techniki muzeum narodowe muzeum miejskie muzeum miniatur muzeum seksu muzeum tortur noclegi w pradze hotele pensjonaty hostele gdzie zjeść w pradze restuaracje bary szybkiej obsługi czas wolny w pradze dyskoteki kluby komunikacja miejska bilety metro tramwaje autobusy taksówki w pradze ciekawe linki

Co koniecznie musisz zobaczyć na Moście Karola?

Most Karola, to jedno z najważniejszych miejsc w Pradze. Łączący oba brzegi rzeki Wełtawy most, istnieje od XIV wieku. Do połowy wieku XIX był jedynym mostem, trwale łączącym oba brzegi rzeki Wełtawy.
Ma ponad 500 metrów długości, wsparty jest na 16 filarach i ma ok. 10 metrów szerokości, pomiędzy barierami.
Na moście Karola znajduje się ponad 30 zespołów figuralnych, które są prawdziwą galerią barokowych rzeźb, stworzonych przez najwybitniejszych artystów tamtej epoki. Obok barkowych rzeźb swoje miejsce znalazły również rzeźby z początków XX wieku, stworzone już w nieco odmiennym stylu.
Most z obu stron, zarówno od Malej Strany jak i od strony Starego Miasta jest zamknięty okazałymi bramami.
Ta, która zamyka most Karola od strony Starego Miasta, jest bardziej okazała i zawiera w sobie przesłanie architektów mostu o porządku we wszechświecie.
Most w roku 2007 obchodził hucznie, swoje 650 urodziny. Kamień węgielny został położony w roku 1357 przez cesarza rzymskiego i króla czeskiego Karola IV.
Najpopularniejsze miejsce na moście to figura świętego Jana Nepomucena, której postument zawiera dwie tablice, jedna z nich przedstawia scenę utopienia św. Jana Nepomucena w rzece Wełtawie, druga przedstawia scenę spowiedzi królowej Zofii u św. Jana Nepomucena.
Popularne jest również miejsce, z któego wg przekazów, zrzucono ciało św. Jana Nepomucena do wody. Zaznaczone jest ono tabliczką z krzyżem arcybiskupim i 5 gwiazdami, symbolem samego św. Jana Nepomucena.
Będąc na moście nie można również zapomnieć, o bardzo interesujących widokach na Praski Hrad, Malą Stranę, oraz wzgórze Petrin i część wzgórza na którym znajdują się pozostałości po pomniku Józefa Stalina.Strona jest regularnie uzupełniana o nowe informacje i linki, warto ją odwiedzić ponownie w póĄniejszym terminie.
NA SKRÓTY:


Informacje o Pradze

Informacje o Czechach

Fotograficzny przewodnik po Pradze

© 2006-2023
Opieka merytoryczna: Praga - serwis informacyjny, projekt i wykonanie: Łukasz Struk